1/4NYBLA20
- Manufacturer Part Number:
- 1/4NYBLA20
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- 1/4" SPLIT LOOM, BLA PA6, 20'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- Abrasion Protection :
- Color :
- Black
- Diameter - Inside :
- 0.378" (9.60mm)
- Diameter - Outside :
- 0.281" (7.14mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Chemical Resistant, Impact Resistant
- Heat Protection :
- Heat Stabilized
- Length :
- 20.00' (6.10m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyamide (PA6), Nylon 6
- Material Flammability Rating :
- FMVSS 302
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Wire Loom, Protective Hose
- Type Attributes :
- Convoluted, Corrugated
- Wall Thickness :
- 0.007" ~ 0.020" (0.18mm ~ 0.51mm)