IPATF-07M10B.50
Manufacturer Part Number:
IPATF-07M10B.50
Manufacturer/Brand:
Fraenkische USA, LP
Part of Description:
FIPSPECIALS, THREADFLEX, PA6 MOD
Manufacturer :
Fraenkische USA, LP
Product Category :
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Abrasion Protection :
Color :
Black
Diameter - Inside :
0.260" (6.60mm)
Diameter - Outside :
0.394" (10.00mm)
Environment Protection :
Weather Resistant
Features :
Chemical Resistant, M10 Threaded End
Heat Protection :
Length :
164' (50.00m)
Liquid Protection :
Material :
Polyamide (PA6), Nylon 6
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-45°C ~ 120°C