TTN1.25SV250
Manufacturer Part Number:
TTN1.25SV250
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SLEEVING 1.25" ID 250' SILVER
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Silver
Diameter - Inside :
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside :
1.300" (33.02mm)
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut
Heat Protection :
Flame Retardant, Heat Resistant
Length :
250' (76.20m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Operating Temperature :
-60°C ~ 255°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeving, Insulated
Type Attributes :
Convoluted - Braided
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)