AGA0.50YL100
Manufacturer Part Number:
AGA0.50YL100
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 100'
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Yellow
Diameter - Inside :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside :
0.568" (14.43mm)
Environment Protection :
Features :
Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Heat Protection :
Length :
100' (30.48m)
Liquid Protection :
Oil Resistant
Material :
Fiberglass, Acrylic Coated
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-25°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeving, Insulated
Type Attributes :
Braided
Wall Thickness :
0.034" (0.87mm)