NMN1.50BK100
Manufacturer Part Number:
NMN1.50BK100
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SLEEVING 1.5" ID POLY 100' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside :
1.620" (41.15mm)
Environment Protection :
UV Resistant
Features :
Chemical Resistant, Vibration Resistant
Heat Protection :
Length :
100' (30.48m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material :
Polyamide Multifilament, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-45°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeving
Type Attributes :
Braided
Wall Thickness :
0.060" (1.52mm)