AGAG.18YL250
Manufacturer Part Number:
AGAG.18YL250
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SLEEVING 0.042" ID FBRGLASS 250'
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Yellow
Diameter - Inside :
0.042" (1.07mm)
Diameter - Outside :
0.078" (1.98mm)
Environment Protection :
Features :
Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Heat Protection :
Length :
250' (76.20m)
Liquid Protection :
Oil Resistant
Material :
Fiberglass, Acrylic Coated
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-25°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeving, Insulated
Type Attributes :
Braided
Wall Thickness :
0.018" (0.46mm)