FIN0.25BK50
- Manufacturer Part Number:
- FIN0.25BK50
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- SLEEVING 0.250" ID FBRGLASS 50'
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside :
- 0.250" (6.35mm)
- Diameter - Outside :
- 0.394" (10.00mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Chemical Resistant, Solvent Resistant
- Heat Protection :
- Flame Resistant, Heat Resistant
- Length :
- 50.00' (15.24m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant, Moisture Resistant
- Material :
- Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- Non Flammable
- Operating Temperature :
- -54°C ~ 260°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeving, Insulated
- Type Attributes :
- Braided
- Wall Thickness :
- 0.072" (1.83mm)