FPDFF-29B.50
- Manufacturer Part Number:
- FPDFF-29B.50
- Manufacturer/Brand:
- Fraenkische USA, LP
- Part of Description:
- FIPLOCK, PA12 MOD V0, NW29, FINE
- Manufacturer :
- Fraenkische USA, LP
- Product Category :
- Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- Abrasion Protection :
- Color :
- Black
- Diameter - Inside :
- 1.142" (29.00mm)
- Diameter - Outside :
- 1.358" (34.49mm)
- Environment Protection :
- UV Resistant, Weather Resistant
- Features :
- Chemical Resistant
- Heat Protection :
- Length :
- 164' (50.00m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyamide (PA12), Nylon 12
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Operating Temperature :
- -50°C ~ 110°C