F360.75BK50
- Manufacturer Part Number:
- F360.75BK50
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- SLEEVING 0.75" ID PET 50' BLACK
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside :
- 0.750" (19.05mm)
- Diameter - Outside :
- 0.810" (20.57mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Chemical Resistant
- Heat Protection :
- Flame Retardant
- Length :
- 50.00' (15.24m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Operating Temperature :
- -70°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeving
- Type Attributes :
- Braided
- Wall Thickness :
- 0.030" (0.76mm)