QAE150-12S48
- Manufacturer Part Number:
- QAE150-12S48
- Manufacturer/Brand:
- P-DUKE Technology, Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 48V 120W
- Manufacturer :
- P-DUKE Technology, Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Control Features :
- Enable, Active Low
- Current - Output (Max) :
- 2.5A
- Efficiency :
- 89%
- Features :
- Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (With Derating)
- Package / Case :
- Quarter Brick
- Power (Watts) :
- 120 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Quarter Brick
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 22V
- Voltage - Input (Min) :
- 8.5V
- Voltage - Isolation :
- 2.25 kV
- Voltage - Output 1 :
- 48V