GQA2W024A050V-NP7-R
- Manufacturer Part Number:
- GQA2W024A050V-NP7-R
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- DC-DC, PCB MOUNT, QUARTER BRICK,
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, UKCA
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 24A
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Adjustable Output, Baseplate, Remote Sense
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Quarter Brick
- Power (Watts) :
- 120 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.39" L x 1.56" W x 0.50" H (60.6mm x 39.5mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Supplier Device Package :
- Quarter Brick
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 2.25 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V