PM-1000B120
- Manufacturer Part Number:
- PM-1000B120
- Manufacturer/Brand:
- Kaga Electronics USA
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V
- Manufacturer :
- Kaga Electronics USA
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 1A
- Efficiency :
- 96%
- Features :
- OTP, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 3-SIP Module
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Linear Regulator Replacement
- Voltage - Input (Max) :
- 32V
- Voltage - Input (Min) :
- 16V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V