CP15B1130036P
- Manufacturer Part Number:
- CP15B1130036P
- Manufacturer/Brand:
- Semiconductor Circuits, Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 5V 15W
- Manufacturer :
- Semiconductor Circuits, Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 3A
- Efficiency :
- 88%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 123°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.94" L x 0.94" W x 0.35" H (23.9mm x 23.9mm x 8.9mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- 2.25 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V