DB10M1BH1
- Manufacturer Part Number:
- DB10M1BH1
- Manufacturer/Brand:
- GlobTek, Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V -12V 1W
- Manufacturer :
- GlobTek, Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 42mA, 42mA
- Efficiency :
- 70%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 7-SIP Module, 5 Leads
- Power (Watts) :
- 1 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.77" L x 0.30" W x 0.39" H (19.5mm x 7.5mm x 10.0mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Input (Min) :
- 4.5V
- Voltage - Isolation :
- 1 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V