EC6AW-24S12
- Manufacturer Part Number:
- EC6AW-24S12
- Manufacturer/Brand:
- Cincon Electronics Co. LTD
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 8W
- Manufacturer :
- Cincon Electronics Co. LTD
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Railway
- Approval Agency :
- CE
- Control Features :
- Enable, Active High
- Current - Output (Max) :
- 666mA
- Efficiency :
- 85%
- Features :
- Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 24-DIP Module, 9 Leads
- Power (Watts) :
- 8 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
- Standard Number :
- 50155; 60950-1
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 1.5 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V