RAC10-12SC/230
Manufacturer Part Number:
RAC10-12SC/230
Manufacturer/Brand:
Recom Power
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 10W
Manufacturer :
Recom Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, EAC
Current - Output (Max) :
Efficiency :
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
80 ~ 305 VAC, 113 ~ 430 VDC