RAC40-0515TB
Manufacturer Part Number:
RAC40-0515TB
Manufacturer/Brand:
Recom Power
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Manufacturer :
Recom Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
5A, 500mA, 500mA
Efficiency :
81%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
15V