ABR300-12S
- Manufacturer Part Number:
- ABR300-12S
- Manufacturer/Brand:
- ARCH
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 300W
- Manufacturer :
- ARCH
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 25A
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Package / Case :
- 11-DIP Module
- Power (Watts) :
- 300 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.61" L x 2.42" W x 0.52" H (117.2mm x 61.4mm x 13.2mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 12V