AOCH10-15S
- Manufacturer Part Number:
- AOCH10-15S
- Manufacturer/Brand:
- ARCH
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 15V 10W
- Manufacturer :
- ARCH
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Household Appliances, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 667mA
- Efficiency :
- 86%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module
- Power (Watts) :
- 10 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.46" L x 1.08" W x 0.79" H (37.0mm x 27.5mm x 20.0mm)
- Standard Number :
- 60335-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 15V