AME10-512DCVZ-B
Manufacturer Part Number:
AME10-512DCVZ-B
Manufacturer/Brand:
aimtec
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 5V 12V 10W
Manufacturer :
aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
1.5A, 200mA
Efficiency :
78%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V