AMEOFL3-12S277HANZ-B
Manufacturer Part Number:
AMEOFL3-12S277HANZ-B
Manufacturer/Brand:
aimtec
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer :
aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
77%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-SIP Module
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.04" L x 0.61" W x 0.47" H (26.4mm x 15.4mm x 12.0mm)
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 70 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 :
12V