P52-12/MHIA
Manufacturer Part Number:
P52-12/MHIA
Manufacturer/Brand:
Polytron
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Manufacturer :
Polytron
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
250mA, 120mA, 120mA
Efficiency :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-25°C ~ 71°C
Package / Case :
7-DIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.50" L x 2.50" W x 1.56" H (88.9mm x 63.5mm x 39.6mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
105 ~ 125 VAC
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V