PAAM100-12
- Manufacturer Part Number:
- PAAM100-12
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics/Power Partners Inc.
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 100W
- Manufacturer :
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 8.33A
- Efficiency :
- 92.5%
- Features :
- PFC, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 7-DIP Module
- Power (Watts) :
- 100 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.29" L x 2.30" W x 1.38" H (109.0mm x 58.5mm x 35.0mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 12V