CFM61S120 PL
- Manufacturer Part Number:
- CFM61S120 PL
- Manufacturer/Brand:
- Cincon Electronics Co. LTD
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 60W
- Manufacturer :
- Cincon Electronics Co. LTD
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus, FCC, Nemko
- Current - Output (Max) :
- 5A
- Efficiency :
- 88%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 60 W
- Size / Dimension :
- 2.00" L x 2.00" W x 1.35" H (50.8mm x 50.8mm x 34.2mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 12V