PF1500B-360
- Manufacturer Part Number:
- PF1500B-360
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 360V 4.2A 1512W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, CSA, IEC, UKCA, UL
- Current - Output (Max) :
- 2.8A
- Efficiency :
- 96.5%
- Features :
- Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Full Brick
- Power (Watts) :
- 1.008 kW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 360V