AME5-12DCJZ
Manufacturer Part Number:
AME5-12DCJZ
Part of Description:
AC/DC CONVERTER +/-12V 5W
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
210mA, 210mA
Efficiency :
79%
Features :
Universal Input
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
5 W
Size / Dimension :
1.91" L x 1.42" W x 0.81" H (48.5mm x 36.0mm x 20.5mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
12V