RAC05E-15SK
Manufacturer Part Number:
RAC05E-15SK
Manufacturer/Brand:
Recom Power
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Manufacturer :
Recom Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus, EAC, UL
Current - Output (Max) :
333mA
Efficiency :
79%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.46" L x 0.94" W x 0.71" H (37.0mm x 24.0mm x 18.0mm)
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V