KMD15-1212
- Manufacturer Part Number:
- KMD15-1212
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER +/-12V 15W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CE, EN, IEC, UL
- Current - Output (Max) :
- 625mA, 625mA
- Efficiency :
- 80%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 9-DIP Module, 5 Leads
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Not For New Designs
- Size / Dimension :
- 2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 12V