PF500A-360
- Manufacturer Part Number:
- PF500A-360
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 360V 500W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 1.4A
- Efficiency :
- 95%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 10-DIP Module
- Power (Watts) :
- 500 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 3.27" L x 3.39" W x 0.16" H (83.0mm x 86.0mm x 4.0mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 360V