CBM100S240
- Manufacturer Part Number:
- CBM100S240
- Manufacturer/Brand:
- Cincon Electronics Co. LTD
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 101W
- Manufacturer :
- Cincon Electronics Co. LTD
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus, FCC, TUV
- Current - Output (Max) :
- 4.2A
- Efficiency :
- 91%
- Features :
- Baseplate, PFC, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- Module
- Power (Watts) :
- 101 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 24V