VSK-S20-24U
Manufacturer Part Number:
VSK-S20-24U
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, UL
Current - Output (Max) :
850mA
Efficiency :
85%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.75" L x 1.89" W x 0.94" H (70.0mm x 48.0mm x 24.0mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
24V