RAC60-05SB
Manufacturer Part Number:
RAC60-05SB
Manufacturer/Brand:
Recom Power
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Manufacturer :
Recom Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
82%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
4.29" L x 2.30" W x 1.20" H (109.0mm x 58.5mm x 30.5mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1 :
5V