AMEL20-5SMAZ
- Manufacturer Part Number:
- AMEL20-5SMAZ
- Manufacturer/Brand:
- aimtec
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 5V 20W
- Manufacturer :
- aimtec
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 4A
- Efficiency :
- 77%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module, 4 Leads
- Power (Watts) :
- 20 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.22" L x 1.21" W x 0.99" H (56.5mm x 30.9mm x 25.1mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 5V