RAC15-15DA
- Manufacturer Part Number:
- RAC15-15DA
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER +/-15V 15W
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 500mA, 500mA
- Efficiency :
- 77%
- Features :
- SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 8-DIP Module, 6 Leads
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 2.91" L x 2.13" W x 0.88" H (74.0mm x 54.0mm x 22.3mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 15V