PSK-S25B-12-PB
Manufacturer Part Number:
PSK-S25B-12-PB
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
84%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.09" L x 1.19" W x 0.98" H (53.1mm x 30.3mm x 24.8mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2; 61204-3; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
12V