RACM30-12SER
- Manufacturer Part Number:
- RACM30-12SER
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 30W
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CE
- Current - Output (Max) :
- 2.5A
- Efficiency :
- 89%
- Features :
- IP68, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 30 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.09" L x 2.00" W x 1.34" H (53.0mm x 51.0mm x 34.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 12V