EML15US03-P
- Manufacturer Part Number:
- EML15US03-P
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 3.3V 15W
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CE, cULus, TUV
- Current - Output (Max) :
- 3A
- Efficiency :
- 75%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.44" L x 1.21" W x 0.96" H (62.0mm x 30.7mm x 24.4mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 3.3V