RAC05-15SC
- Manufacturer Part Number:
- RAC05-15SC
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 15V 5W
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus, EN
- Current - Output (Max) :
- 340mA
- Efficiency :
- 76%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 75°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module, 4 Leads
- Power (Watts) :
- 5 W
- Product Status :
- Not For New Designs
- Size / Dimension :
- 2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 15V