PFE1000FA-48/T
- Manufacturer Part Number:
- PFE1000FA-48/T
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 48V 1008W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV
- Current - Output (Max) :
- 21A
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Remote On/Off, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C (With Derating)
- Package / Case :
- 21-DIP Module
- Power (Watts) :
- 1008 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 48V