PAAM30-14
- Manufacturer Part Number:
- PAAM30-14
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics/Power Partners Inc.
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 30W
- Manufacturer :
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 1.25A
- Efficiency :
- 86%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module, 4 Leads
- Power (Watts) :
- 30 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.1mm x 45.6mm x 23.5mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 24V