PSK-150-48
- Manufacturer Part Number:
- PSK-150-48
- Manufacturer/Brand:
- CUI Inc.
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 48V 150W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CE, cURus, UKCA
- Current - Output (Max) :
- 3.12A
- Efficiency :
- 93.5%
- Features :
- Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 7-DIP Module
- Power (Watts) :
- 150 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.29" L x 2.30" W x 1.38" H (109.0mm x 58.5mm x 35.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 48V