CFM70S120-P
- Manufacturer Part Number:
- CFM70S120-P
- Manufacturer/Brand:
- Cincon Electronics Co. LTD
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 70W
- Manufacturer :
- Cincon Electronics Co. LTD
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Household Appliances, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus, FCC
- Current - Output (Max) :
- 5.8A
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 80°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Power (Watts) :
- 70 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 3.00" L x 2.00" W x 1.14" H (76.2mm x 50.8mm x 29.0mm)
- Standard Number :
- 60335-1; 62368-1
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 12V