RAC04-12SC
- Manufacturer Part Number:
- RAC04-12SC
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 4W
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 333mA
- Efficiency :
- 74%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 16-DIP Module, 5 Leads
- Power (Watts) :
- 4 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 1.49" L x 0.94" W x 0.65" H (37.8mm x 23.9mm x 16.4mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 80 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 12V