RAC02-15SC
- Manufacturer Part Number:
- RAC02-15SC
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 15V 2W
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, EN, UL
- Current - Output (Max) :
- 133mA
- Efficiency :
- 74%
- Features :
- SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 2 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 80 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 15V