PSK-S10C-5
- Manufacturer Part Number:
- PSK-S10C-5
- Manufacturer/Brand:
- CUI Inc.
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 5V 10W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Household Appliances, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB Scheme, EN, IEC, UL
- Current - Output (Max) :
- 2A
- Efficiency :
- 76%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 10 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.12" L x 1.13" W x 0.75" H (53.8mm x 28.8mm x 19.0mm)
- Standard Number :
- 55014-1; 55014-2; 55024; 55032 Class A; 60335-1; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 5V