ECL10US09-P
- Manufacturer Part Number:
- ECL10US09-P
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 9V 10W
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CSA, cUL, EN, IEC, UL
- Current - Output (Max) :
- 1.1A
- Efficiency :
- 78%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 10 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.00" L x 1.00" W x 0.90" H (50.8mm x 25.4mm x 22.9mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 9V