TUNS100F24
- Manufacturer Part Number:
- TUNS100F24
- Manufacturer/Brand:
- Cosel USA, Inc.
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 100W
- Manufacturer :
- Cosel USA, Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, CSA, cURus, TUV, UL
- Current - Output (Max) :
- 4.2A
- Efficiency :
- 86%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C (With Derating)
- Package / Case :
- 7-DIP Module
- Power (Watts) :
- 100 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 24V