KMD40-1515
- Manufacturer Part Number:
- KMD40-1515
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER +/-15V 40W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CE, EN, IEC, UL
- Current - Output (Max) :
- 1.33A, 1.33A
- Efficiency :
- 81%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 7-DIP Module, 5 Leads
- Power (Watts) :
- 40 W
- Product Status :
- Not For New Designs
- Size / Dimension :
- 3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 15V