RAC06-12SC
- Manufacturer Part Number:
- RAC06-12SC
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 6W
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus, EN
- Current - Output (Max) :
- 500mA
- Efficiency :
- 78%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 75°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module, 4 Leads
- Power (Watts) :
- 6 W
- Product Status :
- Not For New Designs
- Size / Dimension :
- 2.11" L x 1.09" W x 0.65" H (53.5mm x 27.8mm x 16.6mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 80 ~ 264 VAC, 115 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 12V