3600S-1-501
- Manufacturer Part Number:
- 3600S-1-501
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- VALUE DSP POT 500OHM 1.5W PNL MT
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Value Display Potentiometers
- Adjustment Type :
- Rotary
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters :
- 10
- Power (Watts) :
- 1.5 W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 500 Ohms
- Size / Dimension :
- Round - 0.752" Dia x 1.000" H (19.10mm x 25.40mm)
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±5%